Евгения Горева Лев – символ и тотем

Jevgēnija Goreva - Lauva – simbols un totēms

18 12 18 01

Lauva – dzīvnieks, kurš praktiski nav sastopams mūsdienu Eiropas teritorijā, taču viņa simbolika šeit tiek izmantota ļoti aktīvi. Lauvas totēms ir vēl populārāks – jo tieši vienai no 12 Zodiaka Zīmēm ir šī dzīvnieka tēls un nosaukums.

Navigācija pa rakstu

Lauvas tēla mitoloģija

Lauvas simbola nozīme

Lauva – valsts simbols un emblēma

Totēms Lauva

Totēma galējās varietātes

 

Lauvas tēla mitoloģija

Tā kā Lauva ir zvēru ķēniņš – pēc sava lieluma un spēka –, kurš apsargā savu teritoriju un savu baru (praidu), tad mitoloģijā un reliģijā pirmām kārtām tika izmantots tieši šis aspekts.

18 12 18 02

Tāpēc Lauva ir valdnieku varas, bagātības un cieņas simbols. Ne velti krievu valodā, kas saglabājusi nosaukumu būtību un īsteno jēgu, vārds “karaliskais (короЛЕВский)” ietver šo zvēru. Kā zināms, karaļu Krievzemē nebija, tātad runa bija par svešzemniekiem.

Šie dzīvnieki dažādos laikos dzīvoja valdnieku pilīs, pieradināti vai izolēti speciālos zoodārzos.

Lauva – vairāku Ēģiptes dieviešu zoomorfiskais tēls. Sehmeta – dieva Ra meita – tika attēlota kā sieviete ar lauvenes galvu. Un ar Saules disku virs galvas – viņas ietekme tika personificēta ar Saules enerģiju.

Tika uzskatīts, ka Sehmetas raksturs – nepakļaujas kontrolei (protams, neviens nevar kontrolēt Sauli!).

Ēģiptieši pavēstīja arī, ka viņa ir miera glabātāja un cilvēku aizstāve, kas deva viņiem ieganstu vērsties pie Sehmetas briesmu brīžos.

18 12 18 03

Dieviete Sehmeta (foto no https://pin.it/kmi7nvwjg4amch)

Dieva Ra otra meita – Tefnuta (vēl viens viņas vārds – Nūbijas kaķene) – arī ir dieviete ar lauvenes galvu un Saules disku virs galvas, viņai bija pretēja funkcija – viņa bija valgmes, lietus un dabas auglības dieviete. Tieši tajā bija ietverta debesu augstākā labvēlība cilvēkiem, kas dzīvoja no lauksaimniecības.

Lauvene bija Babilonas kara, auglības un miesiskās mīlestības dievietes – Ištaras – pavadone, šo dievieti arī pašu dēvēja par “nikno lauveni”. Himnā Ištarai viņa tika apdziedāta kā “dzīvības spēka, veselības un veiksmes devēja”.

Lauva budismā – tas ir zoomorfiskais tēls daudzām dievišķām būtnēm (Avalokitešvāram, Maitreijam, Vairočānam, Budam), kuras saskaņā ar leģendām vai nu iemiesojās šajā formā, vai arī bija ar to saistītas.

Ar Lauvu dažreiz tika asociēts Kristus, kā Saules arhetips, kas uzvar ļaunumu un tumsu. Kristietībā Lauva ir nostiprinājies kā evaņģēlista Marka simbols, taču vecticībnieku tradīcijā viņš tiek uzskatīts par Jāņa simbolu. Jādomā, ka tie vienkārši ir tā saucamā tetramorfu seju (lauvas, ērgļa, vērša un eņģeļa) traktējumi. Jo kristiešu pravieši savu informāciju ieguva ar atklāsmju palīdzību, šodien tas saucas meditācija un čenelings. Un praktiķi zina, ka šīs metodes rezultāts ir visai subjektīvs.

Piemēram, pravieša Jezekiela vīzijā tetramorfs parādījās četrsejains un viena no šī sejām bija Lauvas purns. Šie tēli ir nostiprināti Taro kārtīs. Citās atklāsmēs kvadrāta dievišķā ģeometrija tika aprakstīta un traktēta citādi.

18 12 18 04

Taro 21. arkāns – kārts Pasaule

Arī Kabalā Lauva ir viens no četriem svētajiem dzīvniekiem, kā viens no mūsu pasaules balstiem, kosmiskajiem sargiem.

Svarīgs Lauvas arhetips ir mistērija par cilvēciskā sākuma uzvaru pār dzīvniecisko, nikno zvēru. Ja, piemēram, līdzīgā mistērijā Drakonu vajadzēja nogalināt vai apseglot, tad Lauvu nepieciešams pieradināt, apvaldīt.

Kaut gan pēc jēgas “plēsoņas apvaldīšana” cilvēkam senatnē nozīmē uzvaru pār savu dzīvniecisko dabu, pār kaislībām. Taču, jo svaigāka vēsture, jo šī mistērija tika uztverta burtiskāk.

Atlantīdā sievietēm no valdošajām dinastijām bija lauvas pieradināšanas rituāls, kurš kļuva par pamatu Taro kārts “Spēks” tēlam.

18 12 18 05

Meitene tika atstāta vienā telpā ar plēsoņu, viņai vajadzēja palikt dzīvai, pieradinot lauvu ar savu mīlestību un saprātu. Tika uzskatīts – ja viņa ir tīra, viņā nav zemu vibrāciju – baiļu, iekāres, ļaunuma, tad lauva viņai kaitējumu nenodarīs.

Babilonā lauvas tēlos slēpās dēmoniski haosa spēki, līdz mums ir nonākuši šo dēmonu vārdi – Ugappu un Uridimmu, ļauni un cietsirdīgi gari. Mezopotāmijā leģendārais Gilgamešs cīnījās ar Lauvu, kas ir saglabājies tā laika zīmogos. Bet viens no nevaldāmā Hērakla varoņdarbiem – uzvara pār Nēmejas lauvu.

Daudz vēlāk, Senajā Romā, kas izcēlās ar saviem mežonīgajiem tikumiem, lauvas tika piegādāti dalībai gladiatoru cīņās un tika iznīcināti simtiem. Bet 19. gadsimtā valdīja varonīgs lauvu mednieka tēls, turklāt lauvas tika uzskatīti par cilvēkēdājiem, mežonīgās dabas simboliem, pār kuru cilvēks svinēja uzvaru.

Мы рубили лес, мы копали рвы,

Вечерами к нам подходили львы.

Но трусливых душ не было меж нас,

Мы стреляли в них, целясь между глаз.

Mēs gāzām mežu, mēs rakām tranšejas,

Vakaros mums tuvojās lauvas.

Bet gļēvu dvēseļu starp mums nebija,

Mēs šāvām uz viņiem, tēmējot starp acīm.

N. Gumiļovs “Pie kamīna” (Н. Гумилев «У камина»)

 

Vēl viens interesants aspekts ir leģendāras būtnes ar lauvas dabas pazīmēm, kuras šodien tiktu nosauktas par ģenētisku eksperimentu rezultātu.

18 12 18 06

Foto no https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%B5%D0%B2

No lauvas gēniem šajās radībās – spēks, zināmas unikālas spējas un no viņām izplūstošais apdraudējums.

 

Lauvas simbola nozīme

Ņemot vērā augstāk izklāstīto, Lauva – tas ir simbols varai un noturīgai labklājībai, tas nes veiksmi un laimi tiem cilvēkiem, kuri paši ir uguns un cildenuma pilni. Lauvas īpašības – drosmīgums un pastāvīgums –, talismana nēsāšana ar Lauvas simboliku nostiprinās tieši tās.

Talismanu Lauva var papildināt ar kroņa, Saules simboliem – tie ir analogi pēc jēgas. Izpildījumu krāsās labāk izvēlēties Saules gammā – dzeltenu, sarkanu, oranžu, zeltainu. Tāpēc, ja jūs gribat sevī nostiprināt Saules enerģiju, savu Garu, jūs varat tamlīdzīgu simbolu izvēlēties. Par vispiemērotāko atzīstams metāls – zelts[1].

Tas būs piemērots radošiem cilvēkiem, kas vēlas realizēt savu individualitāti sabiedrībā, karjerā, politikā. Tiem, kas grib un prot paust savas līdera īpašības, būt par piemēru citiem, atrasties notikumu centrā un spēj izturēt atbildību.

Piemēram, stāstos par Hariju Poteru Lauva ir maģijas fakultātes “Grifidors”[2] simbols Cūkkārpā un saistīts ar Uguns stihiju. Uz šo fakultāti tiek norīkoti tikai cēlsirdīgi, sirdī drosmīgi pārgalvji.

18 12 18 07

Lauvas simbols kā talismans, amulets pirmām kārtām ir piemērots cilvēkiem, kas tiešā veidā ir saistīti ar tā īpašībām, uz ko var norādīt:

  • jūsu piedzimšana zodiaka zīmē Lauva[3] (no 22.-23. jūlija līdz 23. augustam) vai vairāku planētu atrašanās šajā zīmē jūsu horoskopā. Parasti tas nozīmē spēcīgu enerģētiku, pārliecību par sevi un spilgti izpaustu individualitāti;
  • tas, ka jūsu horoskopā izpaužas zvaigzne Regulus (Lauvas zvaigznāja alfa), kura tika uzskatīta par svētu zvaigzni, Ziemeļu sargu – par vienu no tetramorfa stūriem jeb sejām;
  • tas, ka jūsu horoskopā ir ietverti grādi, kas saistīti ar Lauvas tēliem: Auna 5. grāds (gaišzilais); Lauvas 7. grāds (klasiskais); Lauvas 17. grāds (jūras);
  • saikne ar šo nosaukumu – caur vārdu (Ļevs, Leonīds, Leontijs), tēva vārdu, uzvārdu;
  • ja tas ir jūsu totēms, Lauva – jūsu dzīvnieciskie spēki.

 

Lauva – valsts simbols un emblēma

Heraldiskais Lauva – krāšņuma, spēka un vīrišķības simbols, tas liecina, ka eksistē ģenētiskas vērtības tām dzimtām un lieliskas īpašības tām teritorijām, kuras savā heraldikā izmanto zvēru ķēniņa tēlus.

18 12 18 08

“Troņu spēles” karaļvalstu totēmi. Lauva – centrā, tas ir Lanisteru nama simbols. Uzskatāms Lauvas īpašību piemērs – Taivina, Džeimija un Circeja.

Lauvas rotā ģerboņus plaukstošajām Eiropas valstīm Anglijai un Skotijai, Luksemburgai, Dānijai, Nīderlandei, Norvēģijai, Somijai, Čehijas Republikai, Bulgārijai, Latvijai. Lauvas atrodamas Spānijas pilsētas Lionas, Ukrainas Ļvovas u.c. nosaukumā un heraldikā.

Lauva nereti tiek izmantots kā kompāniju logotips, sākot no mīlīgiem lauvēniem, beidzot ar draudoši rūcošu lauvas muti. Tās ir kompānijas, kuras ir tēmētas uz noturīgu līderību. Pie tām pieder, piemēram:

18 12 18 09

Francijas automobiļu kompānijas Peugeot logotips

Mēs visi atceramies Amerikas mediju kompānijas “Metro Goldwyn Mayer” ievadtitrus:

18 12 18 10

Lauvas – bieži mēdz būt sporta talismani, sacensību, komandu un klubu emblēmas, piemēram, Anglijas futbola premjerlīgas emblēma (foto):

18 12 18 11

Ja esat bijuši Sanktpēterburgā, tad zināt, ka tajā ir ne tikai kaķi un sfinksas, bet arī Lauvas. Ne velti šī pilsēta tiek uzskatīta par īsteni eiropeisku. Pēterburga vispār nav vienaldzīga pret kaķveidīgajiem, bet par Pēterburgas “Zenīta” emblēmu kļuva nevis kaut kāds mincītis, bet mincīšu ķēniņš – Lauva.

18 12 18 12

 

Totēms Lauva

Ļoti divdomīgs totēms, tajā ir daudz lielisku īpašību, kas ļauj cilvēkam uzvesties spēcīgi un spilgti bīstamās un ekstremālās situācijās, kļūt par dabisku līderi, ap kuru saliedējas citi cilvēki.

Taču šis pats totēms var nozīmēt skaidru egoistisku noskaņu, kad, izņemot sevi pašu un savas vēlmes un problēmas, cilvēks nevienu un neko neievēro.

Ja jūsu dzīvnieciskais spēks ir lauva, tad jūs varat sevī atklāt spēku, kas baro jūsu radošās spējas. Jūs esat spējīgs uz milzīgu mīlestību un uzticību, bet tā otra puse būs greizsirdība un lepnība.

Tuvībā – vissvarīgākās jums ir taustes sajūtas, pieskārieni, glāsti. Visiem lauvām vajadzīga ilgstoša atpūta, tāpēc atļaujieties daudz gulēt, laiskoties, atslābināties. Tieši tā jūs krājat spēkus nākamajām lieliskajām medībām.

18 12 18 13

Jums ir svarīgi netērēt laiku sīkumiem, bet tiekties uz augstiem un svarīgiem mērķiem dzīvē, uz to, ko spējat izdarīt tikai jūs.

Cilvēkiem, kuriem lauva ir sava spēka dzīvnieks, vislabāk jau jaunībā atstāt vecāku ģimeni un būvēt savu paša dzīvi tā, kā viņiem gribas un patīk. Viņi var ilgi atrasties meklējumos, bet var arī ātri atrast savu vietu un apaugt ar savu “praidu” – draugu un kolēģu kompāniju, savu ģimeni.

Vīrietim ar totēmu Lauva – patīk liela spēle, viņš vienmēr mērķē uz vislielāko trumpju lomām sabiedrībā un svešā dzīvē. Pārliecināts par sevi, par savu vīrieša pievilcību un savām seksuālajām spējām. Alkst slavas un goda, pieprasa atzinību.

Kā partneris var būt uzticams un uzticīgs, bet tajā pašā laikā reizē ar to arī diezgan egoistisks, ļaujot sievietei viņu mīlēt un lolot, un visu priekš sevis darīt. Jo taču arī dzīvnieki Lauvas piešķir tiesības savām mātītēm medīt, bet paši dod priekšroku tajā laikā atpūsties vai sargāt teritoriju no citiem Lauvām. Viņu devīze ir “lauvas nemedī peles”, tas ir, visas darīšanas, kuras neprasa viņu spēku, viņi ļauj darīt citiem. Paši aktivizējas, kad parādās kaut kas svarīgs un sarežģīts.

18 12 18 14

Vīrietis-Lauva ātri pieslēdzas, visu lemj, organizē, stūrē un atkal atslābinās, krājot spēkus. Tieši tādā ciklā viņam ir vislabāk strādāt. Jo taču viņa totēma dzīvnieki – lauvas – neprot ilgi skriet, viņi ir spēcīgi sprinteri, piezogas, metas virsū, panāk upuri un ķer ciet (sekmīgi vai ne). Un gaida nākamo gadījumu, jaunu izrāvienu, citas medības.

Kā tēvs, vīrietis-Lauva vairāk mīl meitenes, ar viņām viņš ir maigs un gādīgs, par meitām viņš ir sajūsmā. Zēni viņam sākotnēji ir sāncenši uzmanības saņemšanā. Svešus bērnus audzināt diez vai gribēs, pacentīsies no viņiem ātrāk atbrīvoties.

Sieviete, kurai ir Lauvenes totēms, – ir ļoti darbspējīga un talantīga, viņai piemīt spēcīga un noturīga enerģētika. Diezgan daudz laika velta ģimenei un radiniekiem, mīl savu kompāniju un draugus, tas sniedz viņai drošības un praktiskuma sajūtu. Parasti ir dāsna un prot upurēt savu laiku, naudu.

Viņai vajadzīgs spēcīgs partneris, bet viņa ļauj ar sevi izrīkoties ne vienmēr taisnīgi. Var ilgi “vest uz sevis” visu ģimeni, ja jūt, ka tā ir viņas funkcija.

18 12 18 15

 

Totēma galējās varietātes

Himēra – cilvēks, kurš bēdzina savu individualitāti un personiskās īpašības aiz spilgtām maskām, kas slēpj viņa būtību. Viņš atsakās pamanīt eksistējošo realitāti, ir aizņemts ar savas radīšanu. Šajās varietātēs bieži ir sastopami radoši darboņi, kuri rada “mākslu mākslas dēļ”. Un, kaut arī viņi izliekas, ka viņiem ir vienaldzīgs fakts, ka citi cilvēki nesaprot viņu jaunradi, patiesībā tas tā nav.

Mantikora – šim cilvēkam patīk iekarot citus, lenkt un pat lauzt svešu psihi. Viņiem patīk pats process, sava spēka un varas jušana. Viņi spēj iznīcināt svešu sapni, reputāciju un dzīves.

Grifs – divkāršs plēsoņa, kurš spēj labi pārdomāt un izrēķināt vairākus gājienus uz priekšu. Viņiem ir raksturīga stratēģiskā domāšana. Spēcīgas prāta spējas un lielāki ātrumi nekā parastajam lauvam.

Sfinksa – visbiežāk sievietes, kuru ego barojas no pārākuma sajūtas, viņām patīk turēt citus saspringumā. Mīklainas, prot sarežģīt svešu dzīvi, padarīt to problemātiskāku. It kā tā viņas sniedz cilvēkam interesantu mācību, radoši viņu attīsta.

Par tēmu – rubrika “Totēmi[4]

 

Pievienots 18.12.2018.

https://znak-simvol.ru/lev-simvol-i-totem/

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/11-dazadi/3100-jevgenija-goreva-zelta-un-sudraba-ietekme-uz-cilveku (Tulk. piezīme)

[2] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/jevgenija-goreva/zimes-un-simboli/31-jevgenija-goreva/3284-jevgenija-goreva-cukkarpas-skola-fakultates-un-to-simbolika (Tulk. piezīme)

[3] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/jevgenija-goreva/zimes-un-simboli/31-jevgenija-goreva/3278-jevgenija-goreva-zodiaka-zimes-lauva-talismani (Tulk. piezīme)

[4] Skat. http://www.sanatkumara.lv/birkas/totemi (Tulk.piezīme)