Ирина Давыдова - Медитация спасёт ваш мозг
Irina Davidova - Meditācija izglābs jūsu smadzenes
Paskatieties sev apkārt, uz pasauli un cilvēkiem, kuri ir ap mums. Kā likums, laimīgas un smaidošas sejas ir sastopamas ārkārtīgi reti.
Cilvēki ir pieraduši dzīvot ciešanās un pašmocībās un turklāt negrib neko mainīt. Viņi neprot priecāties par dzīvi vienkārši tāpat.
Eksistē daudz paņēmienu, kā iemantot prieku un iepazīt laimi. Taču šajā rakstā runa būs par to, kā meditācijas teorija un prakse palīdzēs ikdienas dzīvē.
Ja jūs esat nospraudis sev mērķi kļūt par laimīgu un enerģisku cilvēku, priecāties par katru nodzīvoto dienu, tad jums vajag iemācīties saprast tos procesus, kuri notiek jūsu iekšienē, un iemācīties dzirdēt sevi.
Meditācija – labākais palīgs šī mērķa sasniegšanai.
Jums palīdzēs vienkārši padomi katrai dienai.
Kas tas ir – meditācija?
Meditācija – tas ir īpašs apziņas stāvoklis, garīgs instruments, kas ļauj sasniegt garīgu apskaidrību, attīrīt saprātu, iegūt dvēseles un ķermeņa harmoniju.
Meditācija ir līdzīga atpūtai. Kad vajag nomierināties no grūtas dienas vai no nervu satricinājumiem, atslābināt nogurušo ķermeni un sadzirdēt savas dvēseles balsi[1].
Meditācija – tas ir ceļš pie sevis. Jebkuru cēlu un pozitīvu mērķi ir viegli sasniegt, ja jūs turklāt zināsiet, kādēļ vajadzīga meditācija.
Meditācijas mērķis
- atver telpu mīlestībai, radošumam un iedvesmai;
- ļauj tuvoties pašam Esības avotam;
- savieno ar to spēku, kurš mūs radīja;
- atbrīvo no negatīvām domām;
- attīra saprātu;
- palīdz saskatīt mūsu kļūdas;
- izved mūs uz pareizā ceļa ar intuīcijas palīdzību.
Eksistē daudz meditācijas tehniku. Var izmēģināt dažādas tehnikas, lai saprastu, kas ir piemērots tieši jums.
Bet, ja jūs tomēr esat nolēmuši iet garīgās, intelektuālās un fiziskās attīstības ceļu, tad bez meditācijas jums patiešām neiztikt.
“Meditācijai ir tikai viens uzdevums – iziet aiz prāta ietvariem un kļūt lieciniekam. Tavā liecinājumā ir paslēpts brīnums, viss dzīves sakraments.
Ošo”
Labums no meditācijas
Meditācijas labumu jau ir pierādījuši zinātnieki. Praktizējot atrašanos meditatīvā stāvoklī, jūs iegūstat neapšaubāmu izdevīgumu. Tātad, lūk, plusi, kurus iegūsiet no meditācijas.
Meditācija palīdz tik galā ar stresu
Droši vien daudzi zina, cik noderīgi ir atslābināties pēc saspringuma, garīga un fiziska.
Ja jūs izbrīvēsiet nedaudz laika un vienkārši pasēdēsiet klusumā, praktizējot to pēc iespējas biežāk, tad šīs darbības var pārvērsties īstā meditācijā. Kļūt par vienu no relaksācijas un spēku atjaunošanas paņēmieniem.
Var iedegt sveci vai aromātisku nūjiņu, tas radīs vēl labvēlīgāku atmosfēru atslābumam.
Iemācieties izbrīvēt laiku sev, un jūs sajutīsiet, ka jūsu ķermenis būs jums pateicīgs.
Meditācija uzlabo ķermeņa stāvokli
Mūsdienu medicīna apstiprina meditācijas labumu fiziskās un emocionālās veselības atjaunošanai. Ir veikts ne mazums zinātnisku un medicīnisku testu par meditācijas ietekmi uz pacientu izveseļošanos no dažādām slimībām.
Lūk, daži fakti no medicīniskajiem pētījumiem:
- meditācija pazemina nāves risku par 50% cilvēkiem ar sirds slimībām;
- meditācija pazemina cukuru asinīs pacientiem ar cukura diabētu;
- meditācija ļauj atbrīvoties no depresīviem stāvokļiem[3];
- meditācija palīdz tikt galā ar tādiem negatīviem stāvokļiem kā dusmas, aizkaitinājums, skumjas un pārestība;
- meditācija uzlabo noskaņojumu, piepilda dzīvi ar prieku, paaugstina imunitāti.
Praktizējot meditāciju, jūs iemācīsieties dzirdēt savu ķermeni. Viņš visu laiku mums signalizē par iekšējiem traucējumiem. Tikai kņadas dēļ mēs neizšķiram šos signālus. Bieži, kur meditācija ir bezspēcīga, jūs paši varat sev palīdzēt. Visas atbildes ir jūsu iekšienē.
Meditācija uzlabo smadzeņu darbību
Kad mēs ilgu laiku atrodamies stresa vai nemiera stāvoklī, un vairums cilvēku negatīvas emocijas izjūt pastāvīgi, tad smadzenēs notiek izmaiņas fizioloģiskajā līmenī.
Šīs izmaiņas notiek smadzeņu pelēkajā vielā un ietekmē atmiņas pazemināšanos. Ir novērojami galvas smadzeņu garozas pabiezinājumi rajonos, saistītos ar emocionālo stāvokli un uzmanību.
Meditācija spēj mainīt smadzeņu struktūru un noved to veselīgā stāvoklī. Šie pētījumi tika veikti Hārvardas Medicīnas institūtā.
Neirologi noskaidroja, ka meditācijas prakse asociējas ar fiziska atslābuma un pilnīga mierīguma stāvokli, kas tad arī ved pie pozitīvām izmaiņām.
Ja jūs veltīsiet no 10 līdz 30 minūtēm dienā atpūtai ilgstoši, tad ne vienkārši jutīsieties labāk, bet izmainīsies jūsu dzīves kvalitāte.
Vēl neirologi rekomendē praktizēt apzinātību ikdienas darbībā. Vienkārši centieties atrasties momentā tagad, kad mazgājat traukus, ejat dušā, gatavojat ēdienu utt. Tas veicina arī stresa un nemiera pazemināšanos.
Meditācija atver sirdi
Meditācija – tā ir sava veida garīga un fiziska pārlādēšanās, kuras procesā mēs jūtamies pilnīgi nomierinājušies, atrodamies saskaņā ar pasauli un harmonijā ar sevi pašu.
Vairums baiļu dzimst mūsu iztēlē, un nekā kopīga ar realitāti tām nav. Visbiežāk mēs baidāmies no ilūzijas, ko radījis mūsu nemierīgais prāts.
Kad mēs mācāmies uzticēties pasaulei un sev, kā šīs pasaules daļiņai, tad visas bailes pazūd. Mūsu spēkos ir izdomāt jaunu realitāti, kurā nav, no kā bīties. Mēs esam drošībā. Viss rit savu gaitu.
Pēc meditācijas fiziskās tieksmes un sajūtas saasinās. Jums izdodas justies spēcīgāk, mīlēt stiprāk un darīt vairāk nekā iepriekš.
Praktizējot meditāciju regulāri, jūs iegūstat spēju tikt galā ar dzīves problēmām un iziet no sarežģītām situācijām ar jaunu mierīgumu, pašcieņu un pārliecību par sevi. Jūs kļūstat par savas dzīves saimnieku. Un tātad – par veiksmīgu cilvēku.
Gudrs cilvēks – tas ir tas, kurš ir laimīgs pats un palīdz kļūt laimīgiem citiem.
Spraust jaunus mērķus un sasniegt tos ir pa spēkam jebkuram cilvēkam. Izvēle, šaubīties vai rīkoties, ir jūsu ziņā, neraugoties uz grūtībām. Tāpēc pārliecība un veiksmīgums – nepieciešamās īpašības dzīves uzlabošanai.
Meditācija atver radošo potenciālu
Kad meditācija nomierina un attīra prātu, tā patiešām darbojas kā pretstresa līdzeklis. Tā palīdz radošajām spējām ienākt visās cilvēka darbības sfērās. Visu radošo spēku avots – miers. Tieši no turienes, no miera stāvokļa arī rodas domas. Un domas dzemdina ideju kā radošā procesa sākumu.
Cilvēka dzīve – tā ir miera un aktivitātes maiņa. Radošās spējas sāk spilgtāk izpausties[4] tad, kad prāts ir atslābis, brīvs no nevajadzīgām domām un atbrīvots. Tieši tas arī notiek mierīgā stāvoklī, kas sasniedzams dziļa atslābinājuma momentā.
Tāpēc, kad jūs esat atslābinājušies, ne par ko nesatraucaties, nekur nesteidzaties, rodas laiks pārdomām, radošs process norit viegli, jebkurš uzdevums ir sasniedzams. Un tas ir ļoti svarīgi radošajai realizācijai.
Kā var meditēt
Eksistē dažādi meditāciju veidi. Kā izvēlēties sev piemērotāko, izlemt jums pašiem. Ir ļoti vienkārši paņēmieni, kurus viegli ir iekļaut ikdienas dzīvē.
Vērojiet pasauli un dzīvi
“Meditācija – tas nozīmē vērot “to, kas ir” (notiekošo) un iziet aiz tā ietvariem.
Dž. Krišnamurti”
Pastaigāties pa parku, sēdēt upes krastā, glaudīt akmentiņus, vērot bērnus, kas rotaļājas, vai dzīvniekus, ieklausīties putnu dziesmās…
Ja veicam šīs cilvēkam ierastās un vienkāršās darbības nesteidzoties un apzināti, arī tās pārvēršas meditācijā. Kad tu nenovērsies no tām, bet iekļaujies dabas dzīvē, izdzīvo dzīvi tās pilnībā un skaistumā.
Pat pa ceļam uz darbu vai darīšanās centieties nedomāt par priekšā stāvošajiem notikumiem, bet vienkārši paraugieties apkārt, nevērtojot, klusuma stāvoklī. Sajūtiet šeit un tagad klātbūtni.
Aiz nepārtrauktās domu plūsmas, kas rodas mūsu galvā, mēs bieži nepamanām neko apkārtnē, kur visu laiku kaut kas notiek. Arī tā ir savdabīga meditācijas prasme.
Baudiet ēdiena garšu
Ēdiena baudīšanu arī var saukt par meditāciju. Barību mēs uzņemam katru dienu un vairākas reizes, taču, ja to darām nesteidzoties, pārdomājot, un ēdiena kvalitāte ir laba, tas ir tieši tas, kā mums trūkst labpatikas iegūšanai.
Pamēģiniet kaut reizi pilnīgi iegrimt ēšanas procesā! Pavērojiet savas kustības, kā nokožat kumosiņu, kāda skaņa turklāt atskan, sajūtiet garšu un smaržu, izgaršojiet mutē!
Esiet procesā, momentā šeit un tagad! Kad jūs pilnībā esat klāt, tad jūs esat mierīgi, atslābināti un pilnībā izbaudāt.
Atklājiet priekš sevis skaņu apbrīnojamo pasauli
Var meditēt arī, klausoties mūziku. Trokšņaina apkārtne pazemina mūsos jutību pret skaņām, mēs zaudējam spēju atdalīt tās citu no citas, tā traucē ieklausīties, atpazīt savas emocijas, ko šīs skaņas izraisa.
Ieslēdziet mūziku (dabas skaņas, putnu dziesmas, flautu vai pat bungas), var apsēsties vai tā ērtāk apgulties. Aizveriet acis un sekojiet mūzikai. Tā spēj pa taisno saistīties ar mūsu bezapzināto un mūsu iztēli. Ļaujiet skaņām ieaijāt jūs, lai ieietu patīkamā pussnaudas stāvoklī.
Meditēt var arī, sekojot vedošā balsij, tā ir pati vienkāršākā meditācija, taču ļoti iedarbīga. Īpaši, izmantojot mūsdienu tehnikas sasniegumus.
Jūs vienkārši ieslēdzat balss ierakstu, kuram uzlikts jēgai atbilstošs muzikālais noformējums, un jūsu mērķi sāk piepildīties ar enerģiju “šeit un tagad”.
No seniem laikiem cilvēki izmanto vārda un tēla spēku, lai atklātu savas iekšējās spējas, kas ieliktas cilvēka dabā.
Tieši šis virziens arī ir mērķis meditācijā ar vedošo.
Praktizējot dažādus meditāciju veidus, jūs varēsiet izvēlēties, kas tad ir piemērots tieši jums. Varēsiet iekļaut meditāciju savā ikdienas dzīvē un pakāpeniski mainīt to uz labāku.
Sajūtiet prieku un piepildījumu ar dzīvi harmonijā ar sevi pašu. Panākumus jums un jaunus veikumus!
P.S. Jums patīk meditēt? Kā meditējat jūs? Dalieties savā pieredzē komentāros!
Reinkarnacionikas praktiķe, iepriekšējo dzīvju pētniece. |
Pievienots 25.04.2015.
https://ru.journal.reincarnatiology.com/teoriya-praktika-meditatsii/
Tulkots ar lapas administrācijas atļauju
Tulkoja Jānis Oppe
[1] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/11-dazadi/3900-alona-starovoitova-intuicijas-attistibas-garigais-cels
[2] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/reinkarnaciologija/zurnals-reinkarnaciologija/11-dazadi/4152-par-ko-runa-musu-kermenis-petam-pasas (Tulk. piezīme)
[3] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/reinkarnaciologija/alla-sirko/11-dazadi/3782-alla-sirko-depresija-stimuls-izmainam-dzive (Tulk. piezīme)
[4] Skat. http://www.sanatkumara.lv/index.php/reinkarnaciologija/zurnals-reinkarnaciologija/11-dazadi/4156-pilniga-nepilniba (Tulk. piezīme)