Print

Maindseti

Sveiciens visiem, ar jums ir Andrejs Kosenko.

Kas ir maindseti

Šodien mēs parunāsim par tādām interesantām lietām kā principi, uzstādījumi – maindseti (mindsets). Es apvienoju šo jēdzienus vienā vārdā maindseti, tas sastāv no diviem angļu vārdiem – mind (smadzenes, saprāts) un set (uzstādījumi). Principā ar to tad tieši arī tiek domāti uzstādījumi, kaut kādi dzīves principi, pārliecības, paņēmiens domāt un uztvert informāciju, laist to caur savu iekšējo filtru. Tas ir – dzīves uzskati.

Maindseti vajadzīgi tādēļ, lai koncentrētu savus dzīves uzskatus, savas domas un principus kaut kādas īsās frāzēs, kuras jums par to atgādinās, rezultātā jums iznāks zināms koncentrēts viedums, sapresēts pasaules uzskats. Ir zināms, ja izmana savu skatienu uz pasauli, tad tādā veidā var izmanīt pašu pasauli. Un kā savā laikā teica Henrijs Fords: “ja jūs domājat, ka spējat kaut ko izpildīt, vai domājat, ka to nespējat, jums ir taisnība abos gadījumos.”

Dzīves uzskati nosaka viņu

Tā iznāk, ka tieši dzīves uzskati daudzējādā ziņā nosaka pašu mūsu dzīvi. Ja mēs par kaut ko esam pārliecināti, tad tas mums sanāks, bet ja neesam pārliecināti, tad nesanāks. Protams, ka bez pārliecības vēl ir vajadzīgas arī darbības, taču tas jau ir nedaudz cits jautājums. Tagad mēs aplūkosim tieši uzskatus par pasauli, par dzīvi, principus, pēc kuriem jūs dzīvojat. Cik es zinu, Francijā saka tā: “ja piecus gadus vecu meiteni pārliecina, ka viņa ir skaistule, tad piecpadsmit gados viņa par to pārliecinās jebkuru.” Tāpēc ka tieši mūsu domas ietekmē mūsu uzvedību.

Tas ir, ja cilvēks ir par sevi pārliecināts, tad tas ir redzams pēc viņa uzvedības, un apkārtējie to nolasīs un attiecībā pret viņu uzvedīsies kā pret par sevi pārliecinātu cilvēku. Bet ja cilvēks jau iepriekš nav par sevi pārliecināts, tad tas būs redzams mikromīmikas, kaut kādu žestu, zemapziņas signālu, kurus ir grūti pastāvīgi apzināti kontrolēt – līmenī. Arī tas viss tiek nolasīts un būs saprotams apkārtējiem. Tāpēc maindseti mums ir vajadzīgi tieši tādēļ, lai kaut kādā veidā vērstu savu domu mums vajadzīgajā gultnē un tādā veidā uzlabotu savu dzīvi.

Maindsetu izmantošana

Vislabāk maindsetus, protams, izmantot pa vienam. Tas ir, nevajag ņemt uzreiz kaudzi jums iepatikušos principu un aforismu un uzreiz mēģināt tos visus reizē izmantot. Parasti tādā gadījumā jums neiedzīvosies neviens no tiem, tāpēc ka jūs sadrumstalosieties. Sākumā domāsiet par vienu, pēc tam par otru, trešo, un rezultātā dzīvē neviens no tiem jums nepieķersies un netiks izmantots. Tāpēc, lai iemācītos domāt noteiktā virzienā, lai iemācītos darboties vajadzīgajā virzienā, tomēr ir vajadzīgs laiks.

Parasti saka, ka laiks pieraduma izstrādāšanai ir no 21 dienas un vairāk. Attiecībā uz maindsetiem tomēr izdalu nedaudz mazāku laiku un piedāvāju ņemt kaut vienu uz nedēļu un precīzi to izstrādāt. Un pēc tam vēl atlikušās trīs nedēļas izstrādāt šo maindsetu fona režīmā un pie tam otrajā nedēļā ņemt nākošo maindsetu. Tā darīja Franklins, viņš izvēlējās kaut kādu īpašību, kuru gribēja sevī attīstīt un uzlabot, lika to sev plānos uz nedēļu un visādā veidā šīs nedēļas laikā atsekoja.

Ja paskaita, tad mums gadā ir apmēram 52 nedēļas. Droši vien dažas nedēļas no šī skaita ir vērts atmest atpūtai un tamlīdzīgi. Iedomājieties, ja jūs katru nedēļu pielietosiet kaut kādu domu, kura pastiprinās jūsu dzīvi, tad kādā mērā jūsu dzīve var izmainīties gada laikā. Tas ir, jums būs 50 domu, 50 principu, kuri mainīs jūsu uzvedību, jūsu dzīvi, jūsu pasaules uzskatu.

Ir vēlams atsekot maindsetu izpildīšanu un katru vakaru to analizēt ar dienasgrāmatas palīdzību, censties tos automātiski iekļaut dienas ritumā. Rekomendēju tos pierakstīt ar pildspalvu, pie kam pierakstīt, tas nenozīmē vienkārši pierakstīt šo principu, bet atvēlēt kaut vai 5-10 dienā, piemēram, no rīta, un uzrakstīt šo principu ar pildspalvu, aprakstīt sev, kā jūs to saprotat un kā plānojat ieviest. Nu un plus katru rītu, protams, atvērt vēlreiz un aprakstīt vēlreiz, tam arī ir vērts atvēlēt burtiski 5-10 minūtes.

Kādus principus es izmantoju

Šī tēma patiesībā ir diezgan liela, es jums tagad dodu pašus pirmos ievada soļus, kurus jūs jau varat apdomāt un sākt pielietot, iesēt savā galvā. Tagad es vienkārši īsumā uzskaitīšu kaut vai savus galvenos principus, kurus pēdējā laikā esmu izstrādājis priekš sevis. Varbūt jūs atradīsiet sev kaut ko, kas jums iepatīkas, pieķersieties tam, izvēlēsieties kaut kādu principu, sāksiet to priekš sevis izstrādāt, pierakstīt ar pildspalvu, pamēģināsiet to ieviest dzīvē, atsekot.

Un tā, principi ir sekojoši: “būt pārliecinātam, rīkoties ātri”. Jēga ir tāda, ka parasti tā vietā, lai kaut ko sāktu darīt, mēs to bieži atliekam, tūļājamies. Ir tāds likums – ja esi izlēmis kaut ko darīt, tad sēdies un sāc to.

Nākošais princips – “darīt slikti – darīt labi”. Mēs esam pieraduši, ka lietas vajag darīt ļoti labi. Tādēļ vajag sagatavoties, visu rūpīgi izplānot. Un mēs bieži baidāmies spert kaut kādus nepareizus soļus, kaut ko izdarīt slikti. Šis princips apgaismo to pieeju, ka vispirms vajag kaut ko izpildīt tā, kā sanāk, bet pēc tam no tā izdarīt secinājumus un tālāk jau darīt labāk. Piemēram, nekad lielie mākslinieki negleznoja gleznas tā, ka viņi uzreiz kļuva par ģēnijiem, uzreiz gleznoja labu gleznu. Jeb lielie dzejnieki, viņiem taču arī neiznāca uzreiz sēsties un uzrakstīt brīnišķīgu dzejoli. Sākumā vienmēr norit kaut kādas apmācīšanās periods, iemaņu uzkrāšana.

Galvenie principi īsā sarakstā

Te es pārāk sīki kavējos pie katra principa, labāk es vienkārši uzskatīšu jums galvenos principus, bet to atšifrējumi, es domāju, tiks sniegti nākošajās pārraidēs, jo par katru principu taču var pateikt daudz interesantu lietu. Bet pagaidām es vienkārši uzskaitīšu tos sarakstā:

Un tā, nākošais princips – “visam savs laiks un laiks jebkurai lietai zem debesīm”. Tālāk – “kurš grib visu un uzreiz, tas ir nabadzīgs tajā, ka neprot gaidīt” (Asadovs). Vēl viens labs princips – “nekad neko nenožēlojiet iepakaļ”, tās ir Dementjeva rindas. Princips “Slinkums – tas nav seksuāli” – to es redzēju Teņkovam.

Tālāk, nākošais princips: “paceļamies ar to, kas ir”. Pēc tam: “piedzīvojumi katrā darbībā”. Vēl viens princips: “strādājot nedomāt par personīgo, personīgajās attiecībās nedomāt par darbu”. Nākošais: “darīt kaut ko citādi, darīt kaut ko nepierasti, darīt kaut ko diskomfortabli”. Pēc tam tāds princips: “dzīvot ar pusi spēka un mirt ar pusi spēka un ne pa īstam – tas ir pretīgi un riebīgi”. Tas ir ņemts no Rubena Dāvida Gonzalesa Galjego grāmatas “Balts uz melna”[1].

Nākošais princips – “ķert sevi pašreizējā momentā”. Tālāk, princips, lūk, tāda jautājuma sev veidā: “ko maksimāli stipri es varu izdarīt tagad? Ņemt un darīt to maksimāli stipri”. Vēl viens interesants princips: “paradīze un elle atrodas mūsu galvā”. Te ir tāds āķis – “kādu vilku tu tagad baro”. Principā jūs varat pameklēt šo frāzi internetā, cik es atceros, ir līdzība par diviem vilkiem, un jautājums “kādu vilku tu tagad baro” ļoti labi apraksta principu par paradīzi un elli mūsu galvā.

Ar to šajā etapā viss, es ceru, ka jūs to apdomāsiet. Bet ja principu izmantošanai dzīvē nav, tad vienkārši apdomājiet to visu, un varbūt jūs izvēlēsieties kaut ko priekš sevis un sāksiet pielietot. Lai jums sekmīga attīstība!

Ar jums bija Andrejs Kosenko.

 

Izsūtīts 17.02.2014

Sanata Kumaras vietnes vēstkopa

Autors Natālija Koteļņikova

e-pasts This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tulkoja Jānis Oppe


[1] Skat. “белое на черном рубена давид гонсалес гальего”. (Tulk. piezīme)